تلگرام از قدرت بیت کوین در تضعيف برتری آمریکا می گوید

مقاله‌ای در روزنامه روسی Russian Sputnik نوشت که موسس شبکه‌های اجتماعی تلگرام و وی‌کی (VKontakte) امیدوار است که قدرت بیت کوین بتواند نقطه پایانی بر برتری آمریکا و تسلط آن بر جهان باشد. علاوه بر این، وی معتقد است که ارزهای رمزپایه قدرت این را دارند که سیستم مالی دنیا را شکلی دوباره بخشید و از یوغ نظارت پولی آمریکا رهایی بخشند.

پاول دورف بیت کوین را به دلیل تغییر الگوهای مالی تحسین می‌کند. او گفت:

«برای اولین بار طی هفتاد سال گذشته، سیستم مالی جهان فرصتی برای فرار از تسلط ایالات متحده آمریکا پیدا کرده است؛ این کشور پول ملی خود، دلار را به عنوان یک اندوخته بر تمام جهان تحمیل کرده و از آن زمان تا به حال از کشورهای مقروض خود باج گرفته و با دلارهای بی‌شماری که از آن‌ها دریافت می‌کند، در سراسر دنیا دارایی‌های مختلف می‌خرد».

به عبارت دیگر، برنامه‌ریزان اصلی هر زمان که اراده کنند، می‌توانند پول چاپ کرده و از ایجاد تغییر در منابع ارزی، سود فراوانی به جیب بزنند. قدرت بیت کوین در این است که با معرفی یک پول بی‌طرفانه و منصفانه به جریان اقتصادی، این رویه را تغییر می‌دهد. این حقیقت که بیت کوین فقط ۲۱ میلیون سکه در جهان دارد، یعنی هیچ نهاد و فردی نمی‌تواند منابع را برای منفعت خود تغییر دهد؛ در واقع می‌توان گفت بیت کوین چوب لای چرخ سیستم بانکی قرار می‌دهد. بیت کوین به کشورها این اجازه را می‌دهد تا از شر چرخه‌های بدهی اعمال شده از سوی نظام بانکداری آمریکا بگریزند.

پاول دورف، روسیه را به دلیل ایده قانومند کردن بیت کوین مورد نقد قرار داد. او در تحسین و حمایت خود از بیت کوین، یک گام فراتر رفته و از اعمال قوانین سنگین بر بیت کوین توسط روسیه انتقاد کرد. طبق مقاله روزنامه Russian Sputnik، دورف معتقد است که ایده مقامات روسی برای صدور مجوز سرمایه‌گذاری در بیت کوین تنها برای سرمایه‌گذاران واجد شرایط، یک قانون محدودکننده است؛ این تصمیم بر سرمایه‌گذاری‌های شخصی آسیب وارد کرده و حتی می‌تواند مانع از رشد بیت کوین شود. ممنوعیت داد و ستد بیت کوین و ارزهای مجازی برای شهروندان روسی تاثیرات اقتصادی بدی بر این کشور خواهد داشت. دورف گفته است که:

«دولت روسیه به جای استفاده از این فرصت برای ایجاد توازن در جهان و همراه شدن با ژاپن و دیگر کشورهای آسیایی در به رسمیت شناختن جایگاه ارزهای رمزپایه، ترجیح داده تا استفاده از آن‌ها را محدود و محصور کند. همین امر باعث شده تا بیت کوین روسیه را تحریم کند».

شما چه فکر می‌کنید؟ به نظر شما خالق تلگرام درست می‌گوید و قدرت بیت کوین می‌تواند بر سلطه آمریکا پایان دهد؟ بیت کوین چگونه توانسته در الگوی پولی جهان تغییر ایجاد کند. نظرات خود را در زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.