بلاک چین نسل سوم چه کاربردی خواهد داشت؟

بلاک چین نسل سوم ، پله بعدی در تکامل ارز دیجیتال و کاربرد بلاک چین است. با سرعت بالایی که پیشرفت ارزهای دیجیتال و فناوری‌های مرتبط دارند، در آینده نزدیک شاهد نسل‌های جدیدتر و کاربردهای وسیع‌تر این پدیده جدید خواهیم بود. جای تعجب ندارد که بیت کوین چگونه با کمک اثر شبکه‌ای توانست در بستر اینترنت که کل دنیا را به هم متصل کرده است به سرعت منتشر شود.

پس با فراهم بودن بستر پیشرفت و هزاران واسطه‌ای که امور زندگی را کنترل و مدیریت می‌کنند، بلاک چین به سرعت کاربردی خواهد شد.

زمانی که ساتوشی ناکاموتو ۱۲۰۰۰ خط کد اولیه بیت کوین را نوشت و آن را روی شبکه بلاک چین پیاده کرد، هدفش ایجاد سیستم پرداخت و نقل و انتقال غیرمتمرکز پول دیجیتال بود. بلاک چین پلتفرمی تشکیل شده از دفاتر کل غیرمتمرکز است که همه اتفاقات به صورت برابر در همه عناصر شبکه ثبت می‌شود. این پلتفرم می‌تواند بستری برای انواع کاربردهای مختلف باشد. دیدگاه افراد باید نسبت به بلاک چین به عنوان یک فناوری جدید پردازش اطلاعات باشد که می‌تواند کاربرد وسیعی در ثبت و پردازش هرچیزی داشته باشد، مانند تبدیل و انتقال ارز، املاک، هویت، اطلاعات سلامتی و سایر موارد، در واقع بلاک چین فراتر از یک فناوری است به نوعی می‌توان گفت یک الگوی جدید در سازماندهی است. امروزه بیت کوین و صدها ارز دیجیتال دیگر با این که بعضی مثل اتریوم و ریپل کاربردی فراتر از بیت کوین دارند، همه به طور گسترده به عنوان پول دیجیتال شناخته می‌شوند.

اما کاربرد بلاک چین فقط برای ساختن ارز دیجیتال نیست. در واقع هرچیزی که برای غیرمتمرکز کردن پول، ذخیره ارزشی که به عنوان محیطی برای انتقال یا پرداخت دیجیتال به کار رود، در رده بلاک چین نسل اول قرار می‌گیرد.

بلاک چین نسل سوم چه کاربردی دارد؟

هم‌زمان با گذر از وب نسل اول به وب نسل دوم که حدود ۱۰ سال به طول انجامید، اینترنت از صفحات استاتیک HTML به وبسایت‌های تعاملی و انواع اپلیکیشن مبتنی بر وب رسید. اینترنت امروزی که از آن استفاده می‌کنیم از نظر زیرساخت و نرم‌افزار متفاوت از چیزی است که ۱۵ سال قبل وجود داشت.

کاربردهای بلاک چین نسل دوم، یعنی کاربردهایی غیر از ارز دیجیتال به تازگی در حال اجرا هستند. بلاک چین نسل دوم قابلیت توزیع غیرمتمرکز مالکیت توسط ذخیره، انتقال و پردازش اطلاعات برنامه‌ریزی شده را دارد. با این نسل جدید بلاک چین، توسعه دهندگان می‌توانند واسطه‌ها را از بخش‌های مختلف اقتصادی حذف کنند. بلاک چین نسل سوم کاربردی فراتر از امور مالی و مالکیت خواهد داشت. بلاک چین نسل سوم به طور خلاصه اقتصاد جمعی را شکل خواهد داد.

در بلاک چین نسل سوم مبادله اطلاعات، کالا و حتی ایده‌ها در یک شبکه غیر متمرکز اتفاق خواهد افتاد. این نوع جدید کاربرد بلاک چین هنوز عملی نشده است اما ایده‌های اولیه آن در حال شکل‌گیری است. با توجه به فراهم بودن بستر توسعه و سرعت بالای گسترش عمومی ارزهای دیجیتال، زمان زیادی طول نخواهد کشید که بلاک چین نسل سوم بر جنبه‌های مختلف زندگی انسان‌ تاثیر گذارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.