استارتاپ پر هزینه که در سال ۲۰۱۷ شکست خورده

استارتاپ پر هزینه Beepi
حدود ۳۵ سرمایه‌گذار طی ۵ مرحله به میزان ۹۵/۱۴۸ میلیون دلار روی این پروژه که در فوریه ۲۰۱۷ تعطیل شد سرمایه‌گذاری کردند.

ایده این استارتاپ پر هزینه این بود که بازاری برای خرید و فروش ماشین‌های استوک باشد و کار بررسی، پردازش و تحویل آن‌ها به مشتری هم توسط Beepi انجام شود تا مشتریان بتوانند هزینه‌های بالای پرداخت کمیسیون به نمایشگاه‌های ماشین را دور بزنند. خدمات مشتریان قدرتمند Beepi نقطه قوت این کمپانی محسوب می‌شد.

این کمپانی در آخرین مرحله جذب سرمایه حدود ۵۶۰ میلیون دلار ارزش‌گذاری شد؛ اما طی اخبار واصله، این استارتاپ پر هزینه اولویت‌های اشتباهی برای خود انتخاب کرده بود. یکی از پرسنل سابق Beepi می‌گوید که هزینه‌های این کمپانی که ۳۰۰ نفر پرسنل داشت ماهانه ۷ میلیون دلار بود.

استارتاپ شکست خورده HomeHero
پروژه بعدی که در اولین ماه ۲۰۱۷ مجبور به شکست شد HomeHero نام دارد که ۷ سرمایه‌گذار طی سه مرحله حدود ۰۲/۲۳ میلیون دلار روی آن سرمایه‌گذاری کردند.

ایده این استارتاپ پر هزینه این بود که پرسنل مراقبت‌های پزشکی را با خانواده‌هایی که نیاز به این خدمات داشتند مرتبط می‌ساخت. این کمپانی با بیمارستان‌ها همکاری می‌کرد و خدماتی ایجاد کرده بود که به افراد کمک می‌کرد وضعیت سلامت اعضای خانواده خود که تحت مراقب افراد استخدام شده توسط HomeHero بودند را رصد کنند.

هدف نهایی این کمپانی همکاری مستقیم با شرکت‌های بیمه بود که می‌توانست هزینه‌های خدماتی مانند HomeHero را پرداخت کرده و ریسک بستری شدن در بیمارستان را کاهش دهد اما آنچه که واضح است این است که حتی این ایده هم نتوانست HomeHero را از شکست نجات دهد.

استارتاپ پر هزینه Auctionata
یکی دیگر از کمپانی‌هایی که سرمایه بالایی جذب کرده بوده بود استارتاپ پر هزینه Auctionata بود که در فوریه ۲۰۱۷ به کار خود پایان داد. پانزده سرمایه‌گذار طی ۶ مرحله به میزان ۶۵/۹۵ میلیون دلار روی این پروژه سرمایه‌گذاری کرده بودند.

شکست این پروژه پس از به حقیقت نپیوستن انتظارات مالی رقم خورد. جذب سرمایه ۹۵ میلیون دلاری توسط این پروژه از سال ۲۰۱۲ برای پخش زنده مزایده‌های آنلاین هنرهای زیبا و کلکسیون‌ها موفقیت بزرگی در دنیای هنر محسوب می‌شد.

این روش پتانسیل جذب مخاطبان بیشتر و گسترش کار حتی در فضای غیر آنلاین را داشت. اما تلاش‌های اولیه برای اجرای زنده‌ مزایده نتوانست با انتظارات و پیش‌بینی‌های سرمایه‌گذاران و موسسان پروژه انطباق یابد. پیش از آنکه پروژه ملغی اعلام شود با Paddle8 ادغام شد که این پروژه هم از سال ۲۰۱۱ حدود ۴۴ میلیون دلار سرمایه جذب کرده بود.

استارتاپ ناموفق Quixey
پروژه Quixey که طی چهار مرحله ۹/۱۶۴ میلیون دلار سرمایه جذب کرده بود در می ۲۰۱۷ رسما تعطیل شد. این پروژه به عنوان یک کمپانی جستجوی موبایلی در شهر مانتین ویو (Mountain View) راه‌اندازی شد اما بعدها به کمپانی‌ تولیدکننده دستیار دیجیتال برای اپلیکیشن‌ها تبدیل شد.

این کمپانی ۱۶۴/۹ میلیون دلار سرمایه جذب کرد و پس از مدتی به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار دست یافت. در عین حال که این کمپانی مشغول ساخت دستیار دیجیتال خود بود، اپل (Siri)، گوگل (Google Now) و استارتاپ‌هایی مانند Viv که بعد‌ها توسط سامسونگ خریداری شد هم به ساخت دستیار دیجیتال مخصوص به خود مشغول بودند.

Quixey ادعا می‌کرد که این توانایی را دارد تا به کاربران کمک کند محتواهای مورد نظر خود را از داخل اپلیکیشن‌‌ها پیدا کنند؛ همچنین این کمپانی مدعی بود که می‌تواند کاربر را مستقیما از نتایج جستجو به اقدامات شخصی‌سازی شده مانند نمایش دوستان نزدیک در فیسبوک یا نمایش فهرست آهنگ در Spotify ببرد.

استارتاپ Yik Yak که شکست خورد
پروژه Yik Yak در می ۲۰۱۷ پایان رسمی کار خود را اعلام کرد. مجموع سرمایه‌ای که این کمپانی طی سه مرحله از ۹ سرمایه‌گذار جذب کرد ۷۳/۵ میلیون دلار بود. این شبکه اجتماعی ناشناخته که زمانی از محبوبیت بین کاربران برخوردار بود قربانی مزاحمت‌های سایبری و محتوای آزاردهنده شد و رفته‌رفته جایگاه خود را از دست داد؛ به طوری که در پایان سال ۲۰۱۶ دانلود کاربران در مقایسه با سال ۲۰۱۵ تا ۷۶ درصد کاهش داشت و کمپانی محبور به تعدیل بخش زیادی از نیروهای خود شد.

این اپلیکیشن هم با مشکلاتی رو به رو شد که برای تمام فروم‌هایی که ابزار چت و ناشناس بودن را در اختیار کاربران می‌گذارند پیش‌بینی می‌شود. Yik Yak پس از مدتی توسط چند مدرسه ممنوع اعلام شد و تمام سرمایه‌های و روش‌های پیشنهادی جهان هم نتوانستند محبوبیت این شبکه اجتماعی را حفظ کنند. این پروژه از زمان راه‌اندازی در سال ۲۰۱۳ توانسته بود ۷۳/۵ میلیون دلار سرمایه جذب کند و در سال ۲۰۱۴ که روزهای اوج خود را می‌گذراند مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار ارزش‌گذاری شد.

همانطور که می‌بینیم حتی پول و پشتوانه مالی هم نمی‌تواند از سقوط پروژه‌ای جلوگیری کند بلکه عوامل دیگری مانند سیاست‌های کاری و هدف‌گذاری منطقی در موفقیت پروژه‌ها دخیل هستند. با ما در قسمت دوم این مقاله همراه باشید تا با استارتاپ‌های ناموفق دیگری که در سال ۲۰۱۷ مجبور به بستن درهای خود شدند آشنا شوید.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.