آیا بیت کوین در حال اتمام است؟

ساتوشی ناکاموتو سال ۲۰۰۸ این پروتکل را در مقاله مشهور مرتبط با بیت کوین معرفی کرد. هدف او ایجاد محدودیت و کمیابی در ذخایر این ارز بود. به این ترتیب هر چقدر بیت کوین بیشتری استخراج شود، بیت کوین کمیاب‌تر می‌شود. این کمبود منابع، ایجاد تقاضا می‌کند که در نتیجه سکه‌ها را با ارزش‌تر می‌کند. وقتی ۲۱ میلیون سکه استخراج شود، به دست آوردن سکه‌ها سخت‌تر هم می‌شود و در نتیجه قیمت‌ آن‌ها را افزایش هم خواهد داد.

در حال حاضر ماینرها برای هر بلاکی که آن را استخراج می‌کنند ۱۲٫۵ بیت کوین جایزه می‌گیرند، اما ساتوشی این پروتکل را هم قرار داده که با پیدا شدن هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک یا هر ۴ سال یک بار، این پاداش نصف می‌شود. این اتفاق ۲ سال دیگر بسته به نرخ هش در ماه ژوئن ۲۰۲۰ رخ می‌دهد و میزان پاداش را به ۶٫۲۵ بیت کوین می‌رساند.

همه ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین قابلیت استخراج ندارند و تمام ذخایر آن‌ها به یک باره منتشر می‌شوند. در این صورت تمام ذخایر آن ذخیره می‌شود یا این که در کل سیستم به گردش در می‌آید و هیچ راهی برای ایجاد سکه‌های جدید وجود ندارد.

برخی از آن‌ها شامل ریپل، آیوتا، NEM ،NEO ،Qtum ،Omisego ،Lisk ،Stratis ،Waves و EOS هستند.

افزایش ذخایر بیت کوین

برخی پیشنهاد داده‌اند که از نظر تئوری می‌توان ذخایر بیت کوین را از طریق حمله ۵۱ درصد یا حمله سیبیل افزایش داد؛ البته معلوم نیست این روش بتواند موثر باشد. کریپتون (Krypton) ارز دیجیتالی که براساس اتریوم ساخته شده در آگوست ۲۰۱۶ مورد حمله ۵۱ درصد قرار گرفت اما پس از آن دیگر چنین حمله‌ای رخ نداد.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.